Kıyamet Günü Hesaba Çekilecek İlk Üç Kişi ve Akıbetleri

Ebû Hureyre (radıyallahu anh)’dan rivayet edilmiştir: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Kıyamet gününde hesaba çekilecek ilk kişi bir şehittir. O kişi (Allah’ın huzuruna) getirilir; Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetler önüne serilir; o da bu nimetlere nail olduğunu kabul eder. Allah Teâlâ: ‘Bu kadar nimetin içerisinde sen ne yaptın?’ diye sorar. Kul: ‘Şehit olana dek senin uğrunda savaştım.’ diye cevap verir. Allah Teâlâ: ‘Yalan söylüyorsun! Sen, ‘Falanca ne cesur adamdır’ desinler diye savaştın ve (senin hakkında) bu söylenildi.’ buyurur ve onun hakkında emrini verir. Bunun üzerine o kişi yüzü üstünde sürüklenerek cehenneme atılır.

(Yine kıyamet gününde ilk hesaba çekilecek olanlardan biri de) ilim öğrenip öğreten ve Kur’an okuyan bir adamdır. Bu kişi (Allah’ın huzuruna) getirilir; Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetler önüne serilir; o da bu nimetlere nail olduğunu kabul eder. Allah Teâlâ: ‘Bu kadar nimetin içerisinde sen ne yaptın?’ diye sorar. Kul: ‘İlim öğrenip öğrettim. Senin rızan için Kur’an okudum.’ der. Allah Teâlâ: ‘Yalan söylüyorsun! Sen, ‘Falanca ne âlim adamdır; ne güzel Kur’an okur.’ desinler diye ilim öğrettin; Kur’an okudun ve (senin hakkından bunlar) söylendi.’ buyurur ve onun hakkında emrini verir. Bunun üzerine o kişi yüzü üstünde sürüklenerek cehenneme atılır.

 (Yine kıyamet gününde ilk hesaba çekilecek olanlardan biri de) Allah’ın rızkını genişlettiği ve her çeşit maldan kendisine ihsan ettiği bir zengindir. Bu kişi (Allah’ın huzuruna) getirilir; Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetler önüne serilir; o da bu nimetlere nail olduğunu kabul eder. Allah Teâlâ: ‘Bu kadar nimetin içerisinde sen ne yaptın?’ diye sorar. Kul: ‘Senin yolunda mal harcanabilecek her alanda malımı senin için harcadım.’ der. Allah Teâlâ: ‘Yalan söylüyorsun! Sen, ‘Falanca ne cömert adamdır’ desinler diye bu söylediklerini yaptın ve (senin hakkında bunlar) söylendi.’ buyurur ve onun hakkında emrini verir. Bunun üzerine o kişi yüzü üstünde sürüklenerek cehenneme atılır.”[1]

[1] Müslim, İmâre, 152

Hakkında Mustafa Şekerci

Mustafa Şekerci, 1992 yılında İnebolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başlamadan ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Lisenin son yıllarında Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri (kuddise sirruhu) ile tanıştı ve ona intisap etti. Marmara Üniversitesi Matematik bölümünde kısa süre bulunduktan sonra üniversiteyi bırakıp medrese tahsiline başladı. Beş yıllık temel İslamî eğitimin ardından tekâmül medresesinde eğitim gördü ve icazet aldı. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirdi. Tekâmül eğitiminden sonra İsmailağa Dergisi bünyesinde editörlük ve yayın kurulu üyeliği vazifeleri yaptı. 2018 yılında kurulan Alem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği‘nin kuruluşunda, kurucu başkan olarak yer aldı. Halen dernek başkanı olan Mustafa Şekerci, Alem-i İslam Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesinde müderrislik yapmaktadır. Bunun yanında 2020 yılında, Dini Soruların Cevap Kapısı sloganıyla kurulan Meşihat sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Mustafa Şekerci‘nin ilmî ve fıkhî yazıları Meşihat sitesinde yayınlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir