Ahidname Duası Arapça Türkçe | Ölünün Göğsüne Konulan Dua

Cuma günü diğer günlerden nasıl üstünse, ramazan ayı diğer aylardan nasıl üstünse, kadir gecesi diğer gecelerden nasıl üstünse, bazı dualar da bazılarından üstündür. Zikredeceğimiz dua hakkında hadis-i şeriflerde birçok fazilet zikredilmiştir. Ahidname duası olarak anılan bu dua, ismini hadis-i şerifte geçen “ahd” kelimesinden almıştır. Dua ile alakalı hadis-i şerifler aşağıda zikredilmiştir. Ahireti için kârlı olan amelleri kaçırmamak onu hakkıyla îfâ etmek şuurlu Müslümanın hasletidir.

Ahidname Duası

Ebû Bekir es-Sıddık (radıyallahu anh)’dan rivayet edildiğine göre, Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

Her kim, namazlardan selam verdikten sonra şu kelimeleri söylerse, bir melek o kelimeleri bir sayfaya yazıp mühürledikten sonra kıyamet gününe kadar (açılmamak üzere göğe) kaldırır. Allah-u Teâlâ o kulu kabrinden dirilttiği zaman, o melek o sayfayla beraber gelerek:

“Bu ahidlerin ehli nerededirler? Ahidleri kendilerine teslim edilecektir.” diye nida eder. O kelimeleri şöyle söylersin:

Ahidnâme Duası Arapça

اَللَّهُمَّ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ , اَلرَّحْمَنَ الرَّحِيمَ , ِإنِّي أَعْهَدُ اِلَيْكَ فِي هَذِهِ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا إِنَّكَ اَنْتَ اللهُ لَا اِلَهَ اِلَّا اَنْتَ وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَكَ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ فَلَا تَكِلْنِي اِلَى نَفْسِي فَإِنَّكَ إِنْ تَكِلْنِي اِلَى نَفْسِي تُقَرِّبْنِي مِنَ الشَّرِّ وَتُبَاعِدْنِي مِنَ الْخَيْرِ وَإِنِّي لَا اَثِقُ اِلَّا رَحْمَتَكَ فَاجْعَلْ رَحْمَتَكَ عَهْدًا لِي تُؤَدِّيهِ اِلَي يَوْمِ الْقِيَامَةِ إِنَّكَ لَا تُخْلِفُ الْمِيعَادَ

Ahidname Duası Türkçe Manası

“Ey gökleri, yerleri yoktan yaratan, gizli ve aşikâr her şeyi bilen, Rahman ve Rahim olan Allah’ım. Şüphesiz ki ben, şu dünya hayatında kesinlikle senin, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan, tek olup hiçbir ortağı olmayan Allah olduğuna, Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)in de hiç şüphesiz senin kulun ve resulün olduğuna (ve bu sözüm üzere sebat edeceğime) dair sana söz veriyorum

Artık sen beni kendi nefsime bırakma! Çünkü sen, beni nefsime terk edersen o beni şerlere yaklaştırır, hayırlardan uzaklaştırır. Muhakkak ki ben ancak senin rahmetine güveniyorum, o halde sen rahmetini, kıyamet günü bana ödeyeceğin bir ahid yap. Şüphesiz ki sen sözü bozmazsın.”[1]

Ahmed b. Hanbel (rahimehullah)ın İbn Mes‘ûd (radıyallahu anh)dan yaptığı rivayetine göre: “Allah’u Teâlâ kıyamet gününde meleklerine:

إِنَّ عَبْدِي قَدْ عَهِدَ اِلَيَّ عَهْدًا فَأَوْفُوهُ إِيَّاهُ

“Şüphesiz şu kulumun benim yanımda bir ahdi vardır, o sözümü ona îfâ edin.” buyurur ve o kulunu cennetine girdirir.”[2]

Ölünün Göğsüne Ahidname Duası Konur Mu? | Ölünün Göğsüne Konulan Dua

Ölünün göğsüne ahidnâme konulması tevessül ve teberrük meselesiyle alakalıdır. Allah-u Teâlâ’nın isimleriyle tevessül Kur’an ve sünnette çokça bulunmaktadır. Naslarda zikredilmeyen birtakım uygulamalar ise tecrübeye dayanmaktadır. Naslara aykırı bir durum söz konusu olmadığında bu tür uygulamaların yapılmasında ve faydalarından ümit var olmakta hiçbir sakınca yoktur. Ölünün göğsüne ahidnâme konulması ile alakalı Ömer Nasûhi Bilmen hazretleri Büyük İslam İlmihâli’nde şöyle zikretmektedir:

“‘Ölünün alnına veya sargısına veya kefenine, kendisinin iman üzere, ezeli ahd üzerinde sabit olduğuna dair ‘Ahidnâme’ denilen bazı mukaddes kelimeler yazılması takdirinde Yüce Allah’ın mağfiretine kavuşulacağı umulur.’ denilmiştir. Fakat kelime-i tevhid gibi mübarek kelimelerin mezar içinde kalıp zamanla çiğnenmesi veya cenazeden akacak sıvılar içinde kalması düşüncesi ile yapılması benimsenmemektedir.”

“Ölü yıkandıktan sonra, kefenlenmeden önce alnına mürekkeple değil de, yalnız şehadet parmağı ile: ‘Bismillahirrahmanirrahîm’ ve göğsü üzerine de: ‘Lâ İlâhe İllallâh’ yazılması daha uygun görülmüştür.”[3]

İLGİLİ YAZILAR

Cenaze Duaları | Erkek, Kadın ve Çocuk İçin Cenaze Duaları

[1] Tirmizî, Nevâdiru’l-Usul, Dâru’l-Ceyl, Bab: 174, 2/272.

[2] Ahmed b. Hanbel: 3916.

[3] Ömer Nasûhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yayınevi, 586. Madde, s. 335.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Rukûda Okunacak Zikirler

Allah’ım! Sana rükû yapıyorum; sana inandım; sana teslim oldum; sana tevekkül ettim. Sen Rabbimsin! Kulağım, gözüm, beynim, kemiklerim ve sinirlerim senin huzurunda haşyettedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir