Evde birden fazla Kur’an-ı Kerim bulunmasında bir sakınca var mıdır?

Mevla Teâlâ hazretleri yüce kitabında şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz o çok değerli bir Kur’an’dır.[1] Ayet-i celile’den de anlaşılacağı üzere Kur’an’ı Kerim, Allah (Celle Celalühü) tarafından pek kıymetli tutulmuştur. Buna göre biz kullara da ona gerekli tazimi göstermek ve saygısızlıktan kaçınmak gerekir. Çünkü övülene tazim, övene tazim kabilindendir.

Bir Müslümanın evinde, ailenin her bir ferdi veya gelen misafirlerin okuması için birden fazla Kur’an’ı Kerim bulundurmasında herhangi bir mahzur yoktur. Ancak bu niyeti gözetmeyerek Kur’an’ı Kerim’i bir süs eşyasıymış gibi evin farklı köşelerine koymak, Kur’an-ı Kerim’in gerçek değerini düşürür. Bu ise zikrettiğimiz ayetin içeriğine aykırı olacağından sakıncalıdır.

Evinde birden fazla Kur’an-ı Kerim bulunan bir kimsenin ise sürekli aynı Kur’an’dan okumasında herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü insanların hep aynı Mushaf’ı tercih etmelerinin sebebi hattına alışmış olmalarıdır. Bu da Kur’an’a hürmetsizliği ifade etmez.

[1] Vakıa, 77.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Daru’l Harp’ten Daru’l İslam’a hicret etmenin hükmü nedir? Avrupa ülkelerinde yaşamak caiz midir?

Bir Müslüman için İslam’ı yaşamak var oluşunun en temel gayesidir. İslam’ı yaşamak için şartlarını oluşturmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir