Faiz parası ile satın alınan eşyaların durumu nedir?

Allah ﷻ Kurân’ı Kerim’de günahın büyüklüğüne göre ifadeleri daha sert ve yumuşak olarak kullanmıştır. Fâizli muameleleri ise Allah ve Resûlüne harp açmak olarak nitelendirmiştir. Bu sebeple faizin her türlüsü haramdır. Faiz parasının haramlığı, o para ile alınan eşyaya da sirayet edecektir. Bu sebeple faiz parası ile alınan eşyanın satılıp içerisindeki faiz miktarını -sevap gözetmeksizin- tasadduk etmek gerekecektir.[1]

Sözgelimi 100.000TL parasını faize yatıran kişi 200.000 TL’ye ulaşınca çekip ev alacak olursa, o evi satıp evin karşılığında aldığı bedelin %50’sini tasadduk etmesi gerekir. Zira evin o kadarı faiz parası ile satın alınmıştır. Mesela evin değeri 500.000 TL’ye ulaşmış olsa 250.000 TL’yi tasadduk etmesi gibi.

Bizim burada bahsettiğimiz konu ile bankadan kredi çekme konusu karıştırılmamalıdır. Kredi çekme işlemi her ne kadar faiz ise de o para ile satın alınan şeylere haramlık sirayet etmeyecektir. Çünkü orada faizi kişinin kendi ödemektedir.

Allah ﷻ en doğrusunu bilir.

[1] İbnü’l-Hümâm, Fethu’l Kadîr, Dâru’l Fikr, VI, 474.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir