İnternet üzerinden altın-döviz alım satımı yaparak kazanılan paranın hükmü nedir?

İslam’da paraların birbiri ile alım satımına sarf akdi denir. Sarf akitlerinde, diğer akitlerden farklı olarak alışverişin peşin olması ve fiziki olması şartları aranır. Türk lirası ve altın-döviz hesapları arasında alışveriş yapılması, fiziki olmadığı için caiz değildir.

Kişi hükmünü bilmeyerek hesabındaki parayla fiziki olmaksızın altın alıp, satın aldığı kurumdan altını fiziki olarak alırsa -altın değerlenmiş olsa bile- herhangi bir şey tasadduk etmesi gerekmez. Lakin değeri yükselen altını tekrar fiziki olmaksızın satacak ve hesabındaki parayı Türk lirası olarak çekecek olsa kârı -sevap gözetmeksizin- tasadduk etmesi şarttır. Zira bu fazlalık Hanefi fıkhına göre faiz parası olacaktır.

Sözgelimi kişi hesabındaki 1.000 lira ile internet üzerinden altın alsa bir müddet sonra da 1.500 lira karşılığında bu altını satsa ve hesabındaki 1.500 lirasını teslim alsa aradaki 500 lirayı fakir kişilere yahut hayır kurumlarına vermesi vaciptir.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir