Kur’ân’ı Ezberlemek Farz Mıdır? Hafızlık Yapmanın Hükmü Nedir?

Hafızlık yapmanın hükmü meselesi Kur’an’dan bir miktar ezberlemek ve Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemek suretiyle iki şekilde incelenir. Namazda farz olan kıraati yapabilecek kadar Kur’ân’dan ezber yapmak her Müslümana farzdır. Fatiha ve beraberinde en az Kevser Suresi ya da bu sure uzunluğunda bir miktar ayet ezberlemek vaciptir.[1] Zira namazlarda Fatiha Suresi ve beraberinde birkaç ayet okumak vaciptir. Bu sebeple her Müslüman en azından bu kadarını ezberlemeli ve ezberlerini çoğaltmak için gayret göstermelidir. Geleneksel yaz Kur’ân Kursları’nda öğretilen on kısa namaz suresi her Müslümanın ezberlemesi gereken surelerdendir.

Kur’ân’ın tamamını ezberleme yani hafızlık yapmanın hükmü ise farz-ı kifayedir.[2] Yani bir kısım Müslümanların yapmasıyla diğerlerinden bu yükümlülük kalkar.

[1] İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar, Darü’l-Marife, II, 315

[2] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslâm İlmihâli, Yasin yay., s.294

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Kadınların pantolon giymeleri caiz midir?

Kadınların Pantolon Giymesi Caiz Midir?

Din-i Mübin-i İslam’ın, tüm Müslümanlara, hususiyetle hanımlara yüklediği vazifelerden biri de tesettürdür. Tesettür Arapça bir kelime olup sözlükte “örtünme, gizlenme” anlamlarına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.