Miras kalan ama henüz ele geçmeyen paranın zekâtı olur mu?

Babamdan kalan mirası aramızda paylaştık. Ancak şuan bana düşen pay büyük abimde duruyor. Bana, “İstediğin zaman veririm.” dedi. Bu paranın zekâtını vermem gerekir mi?

Miras bırakan kimsenin ölümüyle beraber malı mirasçılarına intikal eder.[1] Paylaşımın geç yapılmış olması veya başka herhangi bir sebepten dolayı malın ele geçmemiş olmasının bir önemi yoktur. Fakir bir kimseye, zekât verilmesi gereken mallardan nisap miktarı ve üzeri miras kalırsa miras bırakanın öldüğü günden itibaren zengin sayılır. Bu zenginlik bir hicri yıl sürdükten sonra zekât vermekle mükellef olur.

Kendisine miras kalan kişinin zengin olması durumunda miras miktarı mevcut senenin nisabına eklenir.

Sorulan sualdeki kişi, abisine borç vermiş kabilinden değerlendirilir. Alacağı hususunda da yukarıda tarif edilen şekilde amel etmesi gerekir.

Zekat konusundaki diğer makalelerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

[1] İbn Nüceym, el-Bahru’r-Râik, Dâru’l-Kütübi’l-İslâmî, V/557.

Hakkında Mustafa Şekerci

Mustafa Şekerci, 1992 yılında İnebolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başlamadan ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Lisenin son yıllarında Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri (kuddise sirruhu) ile tanıştı ve ona intisap etti. Marmara Üniversitesi Matematik bölümünde kısa süre bulunduktan sonra üniversiteyi bırakıp medrese tahsiline başladı. Beş yıllık temel İslamî eğitimin ardından tekâmül medresesinde eğitim gördü ve icazet aldı. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirdi. Tekâmül eğitiminden sonra İsmailağa Dergisi bünyesinde editörlük ve yayın kurulu üyeliği vazifeleri yaptı. 2018 yılında kurulan Alem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği‘nin kuruluşunda, kurucu başkan olarak yer aldı. Halen dernek başkanı olan Mustafa Şekerci, Alem-i İslam Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesinde müderrislik yapmaktadır. Bunun yanında 2020 yılında, Dini Soruların Cevap Kapısı sloganıyla kurulan Meşihat sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Mustafa Şekerci‘nin ilmî ve fıkhî yazıları Meşihat sitesinde yayınlanmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Aile bireylerin zekatı nasıl hesaplanır? Eşimin altını var ama benim borcum var, zekat verecek miyiz? Eşlerin zekatı...

Eşimin nisab miktarı malı, benim iki kat borcum var, zekât verecek miyim?

İslam hukukuna göre evlilik akdiyle mali bir ortaklık tesis edilmez. Evlenen kişilerin şahsi mülkiyetleri esastır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir