Zekât Taksitle Parça Parça Ödenebilir Mi?

Zekât dinen zengin sayılan kişilerin vermekle mükellef olduğu mali bir ibadettir. Kişi bu ibadeti uygun gördüğü kişiye parça parça vermek suretiyle de yerine getirebilir.

Zekâtı birden fazla kişiye vermek caiz olduğu gibi bir fakire farklı zamanlarda parça parça veya toptan da vermekte caizdir. Bununla beraber nisap miktarında olmayan bir zekâtın yalnız bir kişiye verilmesi daha faziletlidir. Ancak verilecek olan zekât, nisap miktarı veya nisap miktarından daha fazla ise bu miktarın tamamını bir fakire vermek mekruhtur.  Fakat fakir borçlu olup kendisine verilen zekât malından borcunu ödediğinde yanından kalan zekât malı nisaptan daha az oluyorsa veya aile sahibi olup aile fertleri arasında zekât taksim edildiğinde her bir bireye düşen zekât payı nisap miktarından az oluyorsa mekruh olmaz. [1]

Zekat | Tüm Yönleriyle İslam Dininde Zekat İbadeti yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Zekat ahkamıyla alakalı diğer yazılarımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

[1] Mevsılî, el-İhtiyar, Matbaatü’l-Halebî, 1,119-121.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

İslam dininde zekat ibadeti hakkında detaylı bilgiler... Kimlerin, hangi mallardan, kimlere ne kadar zekat vermesi gerekir?

Zekat | Tüm Yönleriyle İslam Dininde Zekat İbadeti

Bizleri yoktan var eden, bizlere sayısız nimetler bahşeden ve “Onların mallarından sadaka (zekât) al”[1] buyurarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir