Cumartesi , Nisan 17 2021

Nikotin Bandı Kullanmak Orucu Bozar Mı?

Dinimizin temel esaslarından olan oruç kişinin Allah rızası için imsak vaktinden güneşin batışına kadar nefsini bazı şeylerden men etmesinden ibarettir. Kişinin nefsini men etmesi gereken şeyler, ayetlerde ve hadislerde belirtilmiş ve müctehid imamlar tarafından izah edilmiştir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle asrı saadet ve müctehid imamlar devrinde olmayan bazı durumlar ortaya çıkmıştır. Oruç tutan insanları yakından ilgilendiren bu durumların vuzuha kavuşturulması gerekmektedir. Bizde bu yazımızda günümüzde çokça kullanılan nikotin bandının orucu bozup bozmayacağından bahsedeceğiz.

Nikotin bandı nedir?

Sigara bırakıldıktan sonra nikotin yoksunluğuna bağlı fiziki bulguların giderilmesi amacı ile bir süre sigara dışı kaynaklardan vücuda nikotin ürünleri verilmektedir. Nikotin bantları ise dünyada en yaygın kullanılan, nikotin yerine koyma tedavi türüdür. Vücudun boyunla bel arasındaki herhangi bir bölgesine yapıştırılmaktadır. Yapıştırılan banttaki maddeler derideki gözenekler aracılığıyla emilmektedir.

Nikotin bandı orucu bozar mı?

Vücuda dışarıdan alınan maddelerin orucu bozması için ya ağız, burun gibi doğal menfezlerden alınması veyahut iğne vb. şeylerle enjekte edilmesi şarttır. Deri üzerine konulup deri tarafından emilen şeyler orucu bozmaz.[1]

Nikotin bandı -yukarıda belirtildiği üzere- deri üzerine konulmakta ve vücut tarafından emilmektedir. Bu sebeple Nikotin bandı kullanmak orucu bozmaz.

Allah (celle celaluhu) en doğrusunu bilendir.

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yayınevi, 378; İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar, Darü’l Fikr, II/395.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Oruçlunun delirmesi, delirmiş olan birinin oruç tutması gerekir mi? Deliler oruç tutar mı? Delirmiş olan kimsenin ibadeti.

Deli Kimsenin Orucu | Oruçlunun Delirmesiyle Alakalı Hükümler

Deli, Ramazan ayı içerisinde iyileşse geçmiş günleri kaza etmesi gerekir mi? Deli olan kişi Ramazan …