Deri üzerine sürülen merhem ve krem orucu bozar mı?

Dinimizin temel esaslarından olan oruç, kişinin Allah rızası için imsak vaktinden güneşin batışına kadar nefsini bazı şeylerden men etmesinden ibarettir. Kişinin nefsini men etmesi gereken şeyler, ayetlerde ve hadislerde belirtilmiş ve müctehid imamlar tarafından izah edilmiştir. Biz de bu yazımızda merhem gibi vücuda sürülen maddelerin orucu bozup bozmayacağından bahsedeceğiz.

Merhem ve kremlerin kullanımı ve vücuda karışımı

Yağ, krem ve merhem emsali maddeler deri altındaki gözenekler ve kılcal damarlar vasıtasıyla emilerek vücuda karışmaktadır.

Merhem ve kremler orucu bozar mı?

Vücuda dışarıdan alınan maddelerin orucu bozması için ya ağız, burun gibi doğal menfezlerden alınması veyahut iğne vb. şeylerle enjekte edilmesi şarttır. Deri üzerine konulup deri tarafından emilen şeyler orucu bozmaz.[1]

Merhem ve krem benzeri maddeler -yukarıda belirtildiği üzere- gözenekler ve kılcal damarlar vasıtasıyla vücut tarafından emilmektedir. Bu sebeple bu maddeleri deriye sürmek orucu bozmaz.

Allah (celle celalühü) en doğrusunu bilendir.

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yayınevi, 378; İbn Abidin, Reddü’l-Muhtar, Darü’l Fikr, II/395.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Kulağa Giren Maddeler Orucu Bozar Mı? Kulağa damlatılan şeyler oruç bozar mı? Oruçluyken kulağa bir şey damlatılır mı?

Kulağa Giren Maddeler Orucu Bozar Mı?

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadisi şeriflerinde İslam’ın beş temel üzerine bina edildiğini …