Cumartesi , Nisan 17 2021

Engelli Akraba Adına Vergisiz Araç Almak Caiz Midir?

Engelli akraba adına vergisiz araç alma konusu, devletin verdiği sosyal yardımlardan faydalanmanın şartları başlığı altında incelenir. Burada devletin bu hususta hangi şartları koştuğunun incelenmesi gerekir.

Ülkemizde %40 ve üzerinde engelli raporuna sahip engelli vatandaşlara ve %90 ve üzerinde engelli raporuna sahip engelli vatandaşlara farklı şartlar altında belirli bir miktarı geçmeyen araçlarda beş yılda bir ötv muafiyeti sağlanmaktadır. Yüzde 40 – 90 arası engelli olan şahıslar kendi kullanımları için vergisiz araç alabiliyorken, yüzde 90 ve üzeri engelli vatandaşlar herhangi bir kullanım kısıtlaması bulunmamak kaydıyla araç alabilmektedirler.

Netice olarak devletin bu desteği için koştuğu şartları sağlayan Müslümanların bu haktan istifade etmelerinde herhangi bir mahzur yoktur. Engelli kimse tarafından alınan araç, kullanması üzerine herhangi bir şahsa verildiğinde –akraba olsun olmasın- o şahsın da bu araçtan istifade etmesi caizdir. Ancak araç alabilmek adına sahte engelli raporu kullanmak, bu hususta yalan beyanda bulunmak, engelli şahsın isteği ve rızası dışında adına araç almak caiz değildir.

Detaylı bilgi için:

Devletin verdiği sosyal yardımlardan faydalanmak caiz midir?

Hakkında Mustafa Şekerci

Ayrıca Bakınız

Kadınların pantolon giymeleri caiz midir?

Kadınların Pantolon Giymesi Caiz Midir?

Din-i Mübin-i İslam’ın, tüm Müslümanlara, hususiyetle hanımlara yüklediği vazifelerden biri de tesettürdür. Tesettür Arapça bir kelime olup sözlükte “örtünme, gizlenme” anlamlarına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir