Engelli Akraba Adına Vergisiz Araç Almak Caiz Midir?

Engelli akraba adına vergisiz araç alma konusu, devletin verdiği sosyal yardımlardan faydalanmanın şartları başlığı altında incelenir. Burada devletin bu hususta hangi şartları koştuğunun incelenmesi gerekir.

Ülkemizde %40 ve üzerinde engelli raporuna sahip engelli vatandaşlara ve %90 ve üzerinde engelli raporuna sahip engelli vatandaşlara farklı şartlar altında belirli bir miktarı geçmeyen araçlarda beş yılda bir ötv muafiyeti sağlanmaktadır. Yüzde 40 – 90 arası engelli olan şahıslar kendi kullanımları için vergisiz araç alabiliyorken, yüzde 90 ve üzeri engelli vatandaşlar herhangi bir kullanım kısıtlaması bulunmamak kaydıyla araç alabilmektedirler.

Netice olarak devletin bu desteği için koştuğu şartları sağlayan Müslümanların bu haktan istifade etmelerinde herhangi bir mahzur yoktur. Engelli kimse tarafından alınan araç, kullanması üzerine herhangi bir şahsa verildiğinde –akraba olsun olmasın- o şahsın da bu araçtan istifade etmesi caizdir. Ancak araç alabilmek adına sahte engelli raporu kullanmak, bu hususta yalan beyanda bulunmak, engelli şahsın isteği ve rızası dışında adına araç almak caiz değildir.

Detaylı bilgi için:

Devletin verdiği sosyal yardımlardan faydalanmak caiz midir?

Hakkında Mustafa Şekerci

Mustafa Şekerci, 1992 yılında İnebolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başlamadan ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Lisenin son yıllarında Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri (kuddise sirruhu) ile tanıştı ve ona intisap etti. Marmara Üniversitesi Matematik bölümünde kısa süre bulunduktan sonra üniversiteyi bırakıp medrese tahsiline başladı. Beş yıllık temel İslamî eğitimin ardından tekâmül medresesinde eğitim gördü ve icazet aldı. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirdi. Tekâmül eğitiminden sonra İsmailağa Dergisi bünyesinde editörlük ve yayın kurulu üyeliği vazifeleri yaptı. 2018 yılında kurulan Alem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği‘nin kuruluşunda, kurucu başkan olarak yer aldı. Halen dernek başkanı olan Mustafa Şekerci, Alem-i İslam Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesinde müderrislik yapmaktadır. Bunun yanında 2020 yılında, Dini Soruların Cevap Kapısı sloganıyla kurulan Meşihat sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Mustafa Şekerci‘nin ilmî ve fıkhî yazıları Meşihat sitesinde yayınlanmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Daru’l Harp’ten Daru’l İslam’a hicret etmenin hükmü nedir? Avrupa ülkelerinde yaşamak caiz midir?

Bir Müslüman için İslam’ı yaşamak var oluşunun en temel gayesidir. İslam’ı yaşamak için şartlarını oluşturmak …

2 Yorumlar

  1. Talak hakkı olan kadın kocasına kızıp sana her şey haram dese. Bundan kastı sen hiçbir şey haketmiyorsun demek olsa talak vaki olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir