Pazar , Şubat 28 2021

Gümüşün nisabı ne kadardır?

Gümüşün nisabı 200 dirhemdir. Bu konuda fakihler arasında ittifak vardır. Fıkıh kitaplarında bunun ölçüsü şöyle açıklanmıştır: 1 dirhem 14 kırat, 1 kırat da 5 arpa ağırlığındadır, “Mevsuat’u Vahadati’l Kıyasi’l-Arabiyye ve’l-İslamiyye” adlı eserde bir kıratın 0.2274 grama tekabül ettiği hesap edilmiştir. Buna göre gümüşün nisabı 14×0.2274×200=636,72 gram olarak hesap edilmiş olur. Bu hesaba göre 1 dirhem 3,1836 gram olup 200 ile çarpıldığında 636,72 gram eder.

Elinde nisap miktarı gümüş bulunan kimse şer’an zengin sayılıp kırkta bir üzerinden zekât vermesi gerekecektir. Gümüşün yanında elinde zekâta tabi olan mallardan altın, para ve ticaret malı bulunuyorsa bunları da hesap edip kırkta bir üzerinden zekât verecektir.[1]

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yayınevi, 430.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Altın ve gümüş süs eşyalarının zekatı, kadınların takı olarak kullandıkları ziynet eşyalarının zekatı nasıl hesaplanır?

Süs Eşyası ve Ziynet Eşyalarının Zekatı Nasıl Hesaplanır?

Hanefi mezhebine göre altın ve gümüş yaratılışları itibarı ile paradırlar. Dolayısıyla ister külçe halinde ister işlenmiş olsun isterse de süs eşyası olarak kullanılsın, nisap miktarına ulaştıkları vakit zekât gerekecektir.