Pazartesi , Mayıs 17 2021

Gümüşün nisabı ne kadardır?

Gümüşün nisabı 200 dirhemdir. Bu konuda fakihler arasında ittifak vardır. Fıkıh kitaplarında bunun ölçüsü şöyle açıklanmıştır: 1 dirhem 14 kırat, 1 kırat da 5 arpa ağırlığındadır, “Mevsuat’u Vahadati’l Kıyasi’l-Arabiyye ve’l-İslamiyye” adlı eserde bir kıratın 0.2274 grama tekabül ettiği hesap edilmiştir. Buna göre gümüşün nisabı 14×0.2274×200=636,72 gram olarak hesap edilmiş olur. Bu hesaba göre 1 dirhem 3,1836 gram olup 200 ile çarpıldığında 636,72 gram eder.

Elinde nisap miktarı gümüş bulunan kimse şer’an zengin sayılıp kırkta bir üzerinden zekât vermesi gerekecektir. Gümüşün yanında elinde zekâta tabi olan mallardan altın, para ve ticaret malı bulunuyorsa bunları da hesap edip kırkta bir üzerinden zekât verecektir.[1]

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yayınevi, 430.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Şirket ortakları nasıl zekat verirler? Şirket zekatı nasıl hesaplanır? Ortak malın zekatı. Zekata tabi mallar. Zekat verme usulü.

Şirket Mallarının Zekatı | Şirket Ortakları Nasıl Zekât Verirler?

Şirket, birden fazla kişinin emek ve mallarını bir araya getirmek suretiyle kurmuş oldukları ortaklıklardır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir