İyilik, Yakınlık Sırasına Göredir

Mikdam b. Ma‘dî Keribe (radıyallahu anh)’ın rivayetine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Allah (celle celalühü) annelerinize iyilik etmenizi emrediyor. Sonra yine annelerine iyilik etmenizi emrediyor. Sonra babalarınıza iyilik etmenizi emrediyor. Sonra da yakınlık sırasına göre akrabalarınıza iyilik etmenizi emrediyor.

* * *

Hz. Osman’ın kölesi olan Ebû Eyyüb Süleyman anlatıyor: Ebû Hureyre (radıyallahu anh) Perşembe akşamı, Cuma gecesi bize geldi ve şöyle dedi: “Akrabasıyla ilişkisini kesen herkesi yanımızdan kalkması (ve akrabasını ziyaret etmesi) için ayıplıyorum.” Söylediğini üç defa tekrar edene kadar kimse kalkmadı. Üçüncüde iki senedir halasıyla görüşmeyen bir genç kalktı ve halasının yanına gitti.

Halası: “Ey kardeşimin oğlu, seni buraya getiren nedir?” diye sordu. O da, “Ebû Hureyre’nin şöyle söylediğini işittim.” dedi.

Halası: “Ebû Hureyre’ye git ve ona niye böyle söylediğini sor.” dedi. Bunun üzerine Ebû Hureyre (radıyallahu anh) şöyle dedi: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’i şöyle söylerken işittim: “Âdemoğlunun amelleri her Perşembe akşamı, Cuma gecesi şanı yüce olan Allah’a arz olunur. Akraba ziyaretini kesen kimsenin amelleri kabul olunmaz.

* * *

İbn Ömer (radıyallahu anhüma) şöyle demiştir: “Kişinin Allah rızasını talep ederek kendine ve ehline harcadığından dolayı Allah (celle celalühü) o kişiye mükâfat verir. İyilik etmeye önce kendi iyalinden (bakmakla yükümlü olduklarından) başla! Fazla imkânın olursa yakınlık derecesine göre akrabanı gözet. Daha da fazla olursa dilediğine ver.

Hakkında Mustafa Şekerci

Mustafa Şekerci, 1992 yılında İnebolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başlamadan ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Lisenin son yıllarında Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri (kuddise sirruhu) ile tanıştı ve ona intisap etti. Marmara Üniversitesi Matematik bölümünde kısa süre bulunduktan sonra üniversiteyi bırakıp medrese tahsiline başladı. Beş yıllık temel İslamî eğitimin ardından tekâmül medresesinde eğitim gördü ve icazet aldı. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirdi. Tekâmül eğitiminden sonra İsmailağa Dergisi bünyesinde editörlük ve yayın kurulu üyeliği vazifeleri yaptı. 2018 yılında kurulan Alem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği‘nin kuruluşunda, kurucu başkan olarak yer aldı. Halen dernek başkanı olan Mustafa Şekerci, Alem-i İslam Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesinde müderrislik yapmaktadır. Bunun yanında 2020 yılında, Dini Soruların Cevap Kapısı sloganıyla kurulan Meşihat sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Mustafa Şekerci‘nin ilmî ve fıkhî yazıları Meşihat sitesinde yayınlanmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Akrabaya İyilik Etmek

Bir yolculuk esnasında bir bedevî Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)’e, “Beni Cennet’e yaklaştıracak ve Cehennem’den uzaklaştıracak şeyi bana bildirir misiniz?” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir