Cumartesi , Nisan 17 2021

İçerisinde Akraba Ziyaretini Kesen Kimsenin Bulunduğu Kavme Rahmet İnmez

İçerisinde Akraba Ziyaretini Kesen Kimsenin Bulunduğu Kavme Rahmet İnmez

Abdullah b. Ebî Evfâ (radıyallahu anh)’ın rivayetine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Rahmet, içerisinde akraba ziyaretini kesen kimsenin bulunduğu kavme inmez.

Akraba Ziyaretini Kesmenin Günahı

Cerir b. Abdullah (radıyallahu anh)’ın rivayetine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Akraba ziyaretini terk eden cennete giremez.

* * *

Ebû Hureyre (radıyallahu anh)’ın rivayetine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Rahim (kelimesi) Rahman’ın (Rahman kelimesinin) bir dalıdır. Rahim der ki: ‘Ya Rabbi! Ben zulme uğradım, ben terk edildim. Ben (şöyle zulme uğradım) ben (böyle haksızlığa uğradım.) (Cenab-ı Hak tarafından) ona (rahime) şöyle icabet edilir: ‘Seni terk edenden rahmeti kesmemden ve senin hakkını verene ihsan etmemden razı olmaz mısın?’

* * *

Ebû Hureyre (radıyallahu anh) çocukların ve ahmakların idareciliğinden Allah’a sığınırdı. Said b. Semân şöyle dedi: “İbn Hasene el-Cühnî Ebû Hureyre’ye ‘Bunun (çocukların ve ahmakların idareci olmasının) alametleri nedir?’ dediğini, onun da cevap olarak: ‘Sıla-i rahim yapılmaması, azgına itaat olunması ve mürşide isyan olunmasıdır.’ dediğini haber verdi.

Hakkında Mustafa Şekerci

Ayrıca Bakınız

İyilik, Yakınlık Sırasına Göredir

Allah (celle celalühü) annelerinize iyilik etmenizi emrediyor. Sonra yine annelerine iyilik etmenizi emrediyor. Sonra babalarınıza iyilik etmenizi emrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir