İçerisinde Akraba Ziyaretini Kesen Kimsenin Bulunduğu Kavme Rahmet İnmez

İçerisinde Akraba Ziyaretini Kesen Kimsenin Bulunduğu Kavme Rahmet İnmez

Abdullah b. Ebî Evfâ (radıyallahu anh)’ın rivayetine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Rahmet, içerisinde akraba ziyaretini kesen kimsenin bulunduğu kavme inmez.

Akraba Ziyaretini Kesmenin Günahı

Cerir b. Abdullah (radıyallahu anh)’ın rivayetine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Akraba ziyaretini terk eden cennete giremez.

* * *

Ebû Hureyre (radıyallahu anh)’ın rivayetine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Rahim (kelimesi) Rahman’ın (Rahman kelimesinin) bir dalıdır. Rahim der ki: ‘Ya Rabbi! Ben zulme uğradım, ben terk edildim. Ben (şöyle zulme uğradım) ben (böyle haksızlığa uğradım.) (Cenab-ı Hak tarafından) ona (rahime) şöyle icabet edilir: ‘Seni terk edenden rahmeti kesmemden ve senin hakkını verene ihsan etmemden razı olmaz mısın?’

* * *

Ebû Hureyre (radıyallahu anh) çocukların ve ahmakların idareciliğinden Allah’a sığınırdı. Said b. Semân şöyle dedi: “İbn Hasene el-Cühnî Ebû Hureyre’ye ‘Bunun (çocukların ve ahmakların idareci olmasının) alametleri nedir?’ dediğini, onun da cevap olarak: ‘Sıla-i rahim yapılmaması, azgına itaat olunması ve mürşide isyan olunmasıdır.’ dediğini haber verdi.

Hakkında Mustafa Şekerci

Mustafa Şekerci, 1992 yılında İnebolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başlamadan ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Lisenin son yıllarında Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri (kuddise sirruhu) ile tanıştı ve ona intisap etti. Marmara Üniversitesi Matematik bölümünde kısa süre bulunduktan sonra üniversiteyi bırakıp medrese tahsiline başladı. Beş yıllık temel İslamî eğitimin ardından tekâmül medresesinde eğitim gördü ve icazet aldı. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirdi. Tekâmül eğitiminden sonra İsmailağa Dergisi bünyesinde editörlük ve yayın kurulu üyeliği vazifeleri yaptı. 2018 yılında kurulan Alem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği‘nin kuruluşunda, kurucu başkan olarak yer aldı. Halen dernek başkanı olan Mustafa Şekerci, Alem-i İslam Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesinde müderrislik yapmaktadır. Bunun yanında 2020 yılında, Dini Soruların Cevap Kapısı sloganıyla kurulan Meşihat sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Mustafa Şekerci‘nin ilmî ve fıkhî yazıları Meşihat sitesinde yayınlanmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Akrabaya İyilik Etmek

Bir yolculuk esnasında bir bedevî Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)’e, “Beni Cennet’e yaklaştıracak ve Cehennem’den uzaklaştıracak şeyi bana bildirir misiniz?” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir