Kasap Besmele Çektikten Sonra Dünya Kelamı Konuşsa ve Hayvanı Boğazlasa Hükmü Ne Olur?

Hayvan boğazlarken dikkat edilmesi gereken en mühim şey, boğazlamanın besmele ile yapılmasıdır. Besmelenin akabinde başka işle meşgul olmadan hemen kesmek şarttır. Kasap besmele çektikten sonra bıçağı bilese tekrar besmele çekmesi gerekir. Az bir fasıl olacak şekilde bilese, en sahih olan görüşe göre zarar vermez. Ancak bazı âlimler az-çok ayrımı yapmamış, “Besmeleyi iade şarttır.” demişlerdir.[1]

Kasap besmele çektikten sonra hayvan kalksa tekrar yatırdığında besmele çekmesi şarttır; besmele çekmeden keserse helal olmaz.[2] Hatta “Koyun kafasını çevirse, kesenin, koyunun kafasını çevirdikten sonra tekrar besmele çekmesi lazımdır.” denilmiştir. Ancak bir kelime konuşmak, bir lokma yemek, bir yudum su içmek gibi az olan işler kurbanın sıhhatine zarar vermez.[3]

[1]  İbn Âbidîn, Reddu’l-Muhtâr, Dâru’l Âlemi’l Kütüb, 2003, 9/439.

[2]  Buhârî, Hulâsatü’l-Fetâvâ, SÜLEYMANİYE YAZMA ESERLER KÜTÜPHANESİ(Bu yazım doğru mu yoksa sadece ilk harfler mi büyük emin olamadık..), Feyzullah Efendi 1021, s. 369.

[3]  Haskefî, Dürru’l-Muhtâr, DKİ, 641.

Hakkında Mustafa Şekerci

Mustafa Şekerci, 1992 yılında İnebolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başlamadan ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Lisenin son yıllarında Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri (kuddise sirruhu) ile tanıştı ve ona intisap etti. Marmara Üniversitesi Matematik bölümünde kısa süre bulunduktan sonra üniversiteyi bırakıp medrese tahsiline başladı. Beş yıllık temel İslamî eğitimin ardından tekâmül medresesinde eğitim gördü ve icazet aldı. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirdi. Tekâmül eğitiminden sonra İsmailağa Dergisi bünyesinde editörlük ve yayın kurulu üyeliği vazifeleri yaptı. 2018 yılında kurulan Alem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği‘nin kuruluşunda, kurucu başkan olarak yer aldı. Halen dernek başkanı olan Mustafa Şekerci, Alem-i İslam Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesinde müderrislik yapmaktadır. Bunun yanında 2020 yılında, Dini Soruların Cevap Kapısı sloganıyla kurulan Meşihat sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Mustafa Şekerci‘nin ilmî ve fıkhî yazıları Meşihat sitesinde yayınlanmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Okunur?

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Okunur? Teşrik Tekbirleri Okunuşu

Teşrik tekbirleri arefe günü sabah namazında başlar. Son vakti ise İmameyn’e göre, son teşrik günü olan Zilhicce’nin on üçüncü günü (Kurban Bayramı’nın dördüncü günü) ikindi namazının peşinedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir