Öğle Namazının İlk Sünneti Nasıl Kılınır?

Öğle namazının ilk sünneti dört rekâttır. Başlarken: “Bugünkü öğle namazının ilk sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. Niyetin hemen peşine eller yukarıya (erkekler için kulak hizasına, kadınlar için göğüs hizasına) kaldırılıp “Allahu Ekber” diye iftitah (başlangıç) tekbiri alınır.

Öğle Namazının İlk Sünneti Nasıl Kılınır?

Daha sonra eller bağlanır ve “Sübhaneke” duası okunur. Arkasından “Eûzübillahimineşşeytani’r-racim Bismillahirrahmanirrahim” diyerek eûzü besmele çekilip Fatiha suresi okunur sonra “Amîn” denir ve bir miktar daha (en az Kevser Suresi gibi) Kur’an okunur. Arkasından “Allahu Ekber” deyip rükûa varılır. Rükûdayken en az üç defa “Sübhane Rabbiye’l-Azîm” denir. Sonra “Semiallahülimen hamideh” denilerek ayağa kalkılır. Ayakta “Allahümme rabbena ve leke-l hamd” denilir. Ondan sonra “Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır. Secdedeyken de üç defa “Sübhane Rabbiyel’alâ” denir. Sonra “Allahu Ekber” denilerek kalkılır, dizler üzerine oturulur ve bir tesbih söylenecek miktar diz üstü durulur. Yine “Allahu Ekber” denilerek ikinci secdeye varılır. Burada da üç defa “Sübhane Rabbiyel’alâ” denilir. Böylece bir rekât bitmiş olur.

İkinci secdenin arkasından “Allahu Ekber” denilerek ikinci rekâta kalkılır. Tam ayakta iken yalnız besmele çekilir. Fatiha suresi ve bir miktar daha Kur’an okunur. Birinci rekâtta olduğu gibi, rükû ve secde yapılır. İkinci secdeden sonra oturulur ki, buna “Ka’de/oturuş” denir. Bir de bu namazda ikinci rekâttan sonraki oturuş, son oturuş değil, birinci oturuş (ka’de-i ûlâ) olduğundan bu oturuşta yalnız “Tahiyyat” okunur. Sonra “Allahu Ekber” deyip ayağa kalkılır. Yalnız Besmele, Fatiha ve bir miktar da Kur’an okunarak yukarda bildirildiği şekilde, rükû ve secde yapılır. Ondan sonra dördüncü rekât için “Allahu Ekber” denilerek ayağa kalkılır. Bunda da yalnız besmele ile Fatiha ve bir miktar da Kur’an okunarak yine bildirildiği gibi, rükû ve secdelere varılır. Sonra oturulur; bu oturuş son oturuştur (ka’de-i ahir). Bu oturuşta da “Tahiyyat” okunduktan sonra, “Salli ve Barik, Rabbena atina”duaları tamamen okunup, “Esselemu aleyküm ve rahmetullah” diyerek iki tarafa selam verilir. Böylece bu dört rekât sünnet kılınmış olur.

Bütün bu tekbirler, tesbihler ve kıraatlar, yalnız namaz kılanın işitebileceği bir sesle gizlice yapılır.[1]

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yay, s.109; Şürünbülali, Merak-l Ferah fi şerhi Nuri-l İzah, s.102-107.

Hakkında Mücahit Aydemir

Ayrıca Bakınız

İslam dininde ve önceki dinlerde namaz ibadeti. Detaylı ve özet haliyle İslam'da namaz, şartları, vakitleri, türleri vb. konular

Namaz | İslam’da ve Diğer Dinlerde Namaz İbadeti

Namaz kelimesinin Arapça karşılığı “salât” olup sözlük anlamı dua etmek demektir. Arap şairler “salât” kelimesini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir