Ortakların bir kurbana farklı niyetlerle ortak olmaları caiz midir?

Ortak olanların tamamının ibadete ve sevaba niyet etmeleri, hisselerin eşit olması ve ortakların Müslüman olmaları şarttır.[1] Kurbanın kesiliş nedeninin farklı olması kurbana zarar vermez.[2] Dolayısıyla adak, akika, nafile ve kurban bayramı kurbanı kesen kimselerin bir hayvanda ortak olmaları caizdir.

Ancak ortaklardan bazısı edaya bazısı kazaya niyetle keserlerse, zahir olan etini yemenin caiz olmamasıdır. Tamamının tasadduk edilmesi gerekir. Yani kurban ibadeti yerine gelmiş olur ancak etinden istifade etmemek gerekir. Zira kazaya niyet edenin niyeti batıl olup nafileye döner –zira kurban kesmenin kazası olmaz, kurban günlerinde kesilmeyen hayvan diri olarak tasadduk edilir-, bu suretle hisseleri, şüpheli hisselere dönüştüğünde cümlesine tasadduk gerekir.

Ortaklardan bazılarının kurban bayramı kurbanına, bazılarının adak kurbanına niyeti caizdir.[3] Yine ortaklardan bazısının ölü ya da deli olmasında bir beis yoktur. Ancak müstehap olan kurbanın cinsinin aynı olmasıdır. Cinsin muhtelif olması tenzihen mekruhtur.


[1] Mülteka’l Ebhur, Syf: 420

[2] Ortakların tamamı ibadet niyetiyle kestikten sonra vacip olan kurban, adak ya da nafile kurban gibi farklı niyetlerle kesmelerinde bir beis yoktur.

[3] Fetevâ-İ Hindiye, Cilt:5 Syf:375

Hakkında Mustafa Şekerci

Mustafa Şekerci, 1992 yılında İnebolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başlamadan ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Lisenin son yıllarında Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri (kuddise sirruhu) ile tanıştı ve ona intisap etti. Marmara Üniversitesi Matematik bölümünde kısa süre bulunduktan sonra üniversiteyi bırakıp medrese tahsiline başladı. Beş yıllık temel İslamî eğitimin ardından tekâmül medresesinde eğitim gördü ve icazet aldı. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirdi. Tekâmül eğitiminden sonra İsmailağa Dergisi bünyesinde editörlük ve yayın kurulu üyeliği vazifeleri yaptı. 2018 yılında kurulan Alem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği‘nin kuruluşunda, kurucu başkan olarak yer aldı. Halen dernek başkanı olan Mustafa Şekerci, Alem-i İslam Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesinde müderrislik yapmaktadır. Bunun yanında 2020 yılında, Dini Soruların Cevap Kapısı sloganıyla kurulan Meşihat sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Mustafa Şekerci‘nin ilmî ve fıkhî yazıları Meşihat sitesinde yayınlanmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Okunur?

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Okunur? Teşrik Tekbirleri Okunuşu

Teşrik tekbirleri arefe günü sabah namazında başlar. Son vakti ise İmameyn’e göre, son teşrik günü olan Zilhicce’nin on üçüncü günü (Kurban Bayramı’nın dördüncü günü) ikindi namazının peşinedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir