Yemek Hazırken Namaz Kılınır Mı?

Sofrada yemek hazırken namaz kılmayı öne almak mekruh kabul edilmiştir. Çünkü kişinin aklı yemeğin tadında, kokusunda kalır ve böylece namazda huşuyu yakalayamaz. O yüzden eğer vakit daralmadıysa ve yemek de hazırsa önce yemek yenir, ondan sonra namaza durulur.[1]

Bu hususta başka bir misal olarak Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Yemek hazırken, büyük ve küçük abdest kişiyi zorlarken kılınan namazın kıymeti yoktur.[2]

Yine bir başka hadisinde: “Birinizin akşam yemeği konulmuş, namaz vakti de girmiş olursa, akşam yemeğiyle işe başlasın. Yemeği bitirmedikçe de sakın acele etmesin.[3] buyurmuştur.

Buradan çıkan sonuç; kişinin namaza başlamadan önce kalbini meşgul edecek arızalardan kurtulmasıdır.

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Kitaş Yay. s.162.

[2] Müslim, (67).

[3] Müslim, (66).

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Namaz nasıl kılınır? namazda kişinin elbisesiyle oynaması, namaz adabı, namaz kılarken nelere dikkat edilmeli? namazın edepleri.

Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.” buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir