Pazartesi , Mart 1 2021

Allah’a İsyan Olmayan Her İşte Anne ve Babaya İtaat Etmek

Ebu Derda (radıyallahu anh) anlatıyor: Allah Rasulü (sallallahu aleyhi ve sellem) bana şu dokuz şeyi vasiyet etti: (Lime lime) kesilsen de, (ateşler içerisinde) yakılsan da asla Allah’a şirk koşma! Sakın ha bile bile farz olan (beş vakit namazı) terk etme! Farz namazı kasten terk eden kimse Allah’ın (celle celalühü) koruması altından çıkmıştır. Asla şarap içme! Zira şarap, bütün kötülüklerin kaynağıdır. Anne babana mutlaka itaat et! Dünya işleri hususunda senden ne talep ederlerse etsinler yerine getir. Kendini ne kadar haklı görsen de idarecilere isyan etme! Savaş kızıştığı zaman arkadaşların kaçıp gitseler ve sen helak olsan dahi savaş alanını terk etme! Ailene fazlından ikram et! Aileni terbiye etme hususunda değneği elinden bırakma ve onların hakları hususunda Allah’tan (azze ve celle) kork!”

Abdullah b. Amr (radıyallahu anhüma) anlatıyor: Bir adam Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)’e geldi ve: “Ben ardımda anne ve babamı gözü yaşlı bırakarak hicret hususunda sana biat etmeye geldim.” dedi. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem): “Onlara dön ve onları ağlattığın gibi güldür.” buyurdu.

Abdullah b. Amr (radıyallahu anhüma) anlatıyor: Cihad etmek isteyen bir adam Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)’e geldi. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem), “Anne baban sağ mıdır?” diye sordu. Adam, “Evet!” diye cevap verince de, “Onların yanına dön ve orada (onları razı etmek için nefsinle) cihâd et!” buyurdu.

Hakkında Mustafa Şekerci

Ayrıca Bakınız

İçerisinde Akraba Ziyaretini Kesen Kimsenin Bulunduğu Kavme Rahmet İnmez

Rahmet, içerisinde akraba ziyaretini kesen kimsenin bulunduğu kavme inmez.