Allah’a İsyan Olmayan Her İşte Anne ve Babaya İtaat Etmek

Ebu Derda (radıyallahu anh) anlatıyor: Allah Rasulü (sallallahu aleyhi ve sellem) bana şu dokuz şeyi vasiyet etti: (Lime lime) kesilsen de, (ateşler içerisinde) yakılsan da asla Allah’a şirk koşma! Sakın ha bile bile farz olan (beş vakit namazı) terk etme! Farz namazı kasten terk eden kimse Allah’ın (celle celalühü) koruması altından çıkmıştır. Asla şarap içme! Zira şarap, bütün kötülüklerin kaynağıdır. Anne babana mutlaka itaat et! Dünya işleri hususunda senden ne talep ederlerse etsinler yerine getir. Kendini ne kadar haklı görsen de idarecilere isyan etme! Savaş kızıştığı zaman arkadaşların kaçıp gitseler ve sen helak olsan dahi savaş alanını terk etme! Ailene fazlından ikram et! Aileni terbiye etme hususunda değneği elinden bırakma ve onların hakları hususunda Allah’tan (azze ve celle) kork!”

Abdullah b. Amr (radıyallahu anhüma) anlatıyor: Bir adam Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)’e geldi ve: “Ben ardımda anne ve babamı gözü yaşlı bırakarak hicret hususunda sana biat etmeye geldim.” dedi. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem): “Onlara dön ve onları ağlattığın gibi güldür.” buyurdu.

Abdullah b. Amr (radıyallahu anhüma) anlatıyor: Cihad etmek isteyen bir adam Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)’e geldi. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem), “Anne baban sağ mıdır?” diye sordu. Adam, “Evet!” diye cevap verince de, “Onların yanına dön ve orada (onları razı etmek için nefsinle) cihâd et!” buyurdu.

Hakkında Mustafa Şekerci

Mustafa Şekerci, 1992 yılında İnebolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başlamadan ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Lisenin son yıllarında Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri (kuddise sirruhu) ile tanıştı ve ona intisap etti. Marmara Üniversitesi Matematik bölümünde kısa süre bulunduktan sonra üniversiteyi bırakıp medrese tahsiline başladı. Beş yıllık temel İslamî eğitimin ardından tekâmül medresesinde eğitim gördü ve icazet aldı. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirdi. Tekâmül eğitiminden sonra İsmailağa Dergisi bünyesinde editörlük ve yayın kurulu üyeliği vazifeleri yaptı. 2018 yılında kurulan Alem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği‘nin kuruluşunda, kurucu başkan olarak yer aldı. Halen dernek başkanı olan Mustafa Şekerci, Alem-i İslam Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesinde müderrislik yapmaktadır. Bunun yanında 2020 yılında, Dini Soruların Cevap Kapısı sloganıyla kurulan Meşihat sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Mustafa Şekerci‘nin ilmî ve fıkhî yazıları Meşihat sitesinde yayınlanmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Sıla-i Rahmin Fazileti

Rahim, Rahman isminden ayrılmadır (onun bir dalıdır). Onun hakkını kim korursa (sılâ ve iyilik ederse), Allah ona ihsan eder. Kim de onun hakkını korumazsa (sılâ ve iyilik etmezse), Allah ondan ihsanını keser. Rahimin (yakınlara iyilik ve merhametin), kıyamet gününde fasîh ve beliğ bir lisanı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir