Birden fazla hata yapan kişinin kaç tane sehiv secdesi yapması gerekir?

Sehiv secdesi, namazın son oturuşunda namaz içerisindeki hataları telafi etmek maksadıyla yapılan, iki secdeden ve bir oturuştan ibarettir. Sehiv secdesini iktiza eden (gerektiren) hatalar ise namaz içerisinde yapılması farz olan bir fiilin tehiri (geciktirilmesi), ikame edilmesi (yerine getirilmesi) vacip olan bir fiilin ise terki ve geciktirilmesidir.

Sehiv secdesini gerektiren haller nelerdir?

Bir kimse sehven (kasıtsız olarak) vaciplerin tamamını dahi terk edecek olsa sadece bir tane sehiv secdesi yapması gerekir. Zira şeri hukukta hüküm illetin üzerine bina edilir. İllet tahakkuk ettiği zaman hükmün de tahakkuk etmesi; vakit olarak illetten sonraya kalmaması gerekir. Şeriatın sehiv secdesini selamdan sonraya bırakması bize bir sehiv secdesinin namazda yapılan bütün hataları telefi edeceğini gösteriyor. Bu sebeple kişi birden fazla hata yapacak olsa bir sehiv secdesi yeterli olacaktır.[1]

[1] İbni Nüceym, el-Bahru’r-Raik, Daru İhyai’t-Türasi’l-Arabi, II/160.    

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Başı açık namaz kılınır mı? yalnızken başı açık namaz kılınır mı? unutarak başı açık namaz kılmak. Namazda başı açık olabilir mi?

Erkeklerin Başı Açık Namaz Kılmalarının Hükmü Nedir?

Bizleri bunca nimetler ile donatan yüce Rabbimiz, kadınlara örtüyü emrettiği gibi erkeklerinde başlarının örtülü olmasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir