Birden fazla hata yapan kişinin kaç tane sehiv secdesi yapması gerekir?

Sehiv secdesi, namazın son oturuşunda namaz içerisindeki hataları telafi etmek maksadıyla yapılan, iki secdeden ve bir oturuştan ibarettir. Sehiv secdesini iktiza eden (gerektiren) hatalar ise namaz içerisinde yapılması farz olan bir fiilin tehiri (geciktirilmesi), ikame edilmesi (yerine getirilmesi) vacip olan bir fiilin ise terki ve geciktirilmesidir.

Sehiv secdesini gerektiren haller nelerdir?

Bir kimse sehven (kasıtsız olarak) vaciplerin tamamını dahi terk edecek olsa sadece bir tane sehiv secdesi yapması gerekir. Zira şeri hukukta hüküm illetin üzerine bina edilir. İllet tahakkuk ettiği zaman hükmün de tahakkuk etmesi; vakit olarak illetten sonraya kalmaması gerekir. Şeriatın sehiv secdesini selamdan sonraya bırakması bize bir sehiv secdesinin namazda yapılan bütün hataları telefi edeceğini gösteriyor. Bu sebeple kişi birden fazla hata yapacak olsa bir sehiv secdesi yeterli olacaktır.[1]

[1] İbni Nüceym, el-Bahru’r-Raik, Daru İhyai’t-Türasi’l-Arabi, II/160.    

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Namaz nasıl kılınır? namazda kişinin elbisesiyle oynaması, namaz adabı, namaz kılarken nelere dikkat edilmeli? namazın edepleri.

Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.” buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir