Cuma hutbesinin şartları nelerdir?

Cuma hutbesinin geçerli olabilmesi için; hutbe esnasında en az bir mükellef erkeğin, misafir bile olsa, bulunması yeterli görülmektedir. Cemaatin hutbeyi işitmesi şart değildir. Sadece hazır bulunmaları yeterlidir.

Cuma hutbesinin rüknü, İmamı Azam’a (rahimehullah) göre Allah’ı zikirden ibarettir. Onun için hutbe niyeti ile yalnız: “Elhamdülillah” yahut “Sübhanallah” veyahut “La ilahe illallah” denilecek olsa, yeterli olur. İmam Ebû Yusuf (rahimehullah) ve İmam Muhammed’e (rahimehullah) göre hutbe, hutbe sayılacak derecede uzunca bir zikirden ibarettir. Bunun en az olan derecesi, Tahiyyat miktarı hamd ve salavat ile Müslümanlara duadır.[1]

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yayınevi, s.115; Şürünbülali, Merak-l Ferah fi şerhi Nuri-l İzah, s.193-194.

Hakkında Mücahit Aydemir

Ayrıca Bakınız

Namaz nasıl kılınır? namazda kişinin elbisesiyle oynaması, namaz adabı, namaz kılarken nelere dikkat edilmeli? namazın edepleri.

Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.” buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir