Cuma hutbesinin şartları nelerdir?

Cuma hutbesinin geçerli olabilmesi için; hutbe esnasında en az bir mükellef erkeğin, misafir bile olsa, bulunması yeterli görülmektedir. Cemaatin hutbeyi işitmesi şart değildir. Sadece hazır bulunmaları yeterlidir.

Cuma hutbesinin rüknü, İmamı Azam’a (rahimehullah) göre Allah’ı zikirden ibarettir. Onun için hutbe niyeti ile yalnız: “Elhamdülillah” yahut “Sübhanallah” veyahut “La ilahe illallah” denilecek olsa, yeterli olur. İmam Ebû Yusuf (rahimehullah) ve İmam Muhammed’e (rahimehullah) göre hutbe, hutbe sayılacak derecede uzunca bir zikirden ibarettir. Bunun en az olan derecesi, Tahiyyat miktarı hamd ve salavat ile Müslümanlara duadır.[1]

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yayınevi, s.115; Şürünbülali, Merak-l Ferah fi şerhi Nuri-l İzah, s.193-194.

Hakkında Mücahit Aydemir

Ayrıca Bakınız

Başı açık namaz kılınır mı? yalnızken başı açık namaz kılınır mı? unutarak başı açık namaz kılmak. Namazda başı açık olabilir mi?

Erkeklerin Başı Açık Namaz Kılmalarının Hükmü Nedir?

Bizleri bunca nimetler ile donatan yüce Rabbimiz, kadınlara örtüyü emrettiği gibi erkeklerinde başlarının örtülü olmasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir