Cumartesi , Nisan 17 2021

Güneşin Durumunu Bilmediği Halde Zannı Galibi (Kanaati) Batmadığı Yönde Olup Orucunu Açan Kimsenin Durumu Nedir?

Güneşin batmadığını düşündüğü halde kişi orucunu açan kişi, daha sonradan güneş batmadan iftar yaptığını anlasa o kişi üzerine hem kaza hem kefaret vacip olur. Zira bu durumda henüz vakit dolmadan orucunu kasten bozmuş olur ki bu da hem kaza hem kefareti gerektirmektedir.

Şayet bu kimsenin, iftarını güneş batmadan önce mi yoksa battıktan sonra mı yaptığı hususunda bir kanaat belirlenemezse bu kişi üzerine hem kaza hem kefaret gerekir. Çünkü bu durumda asıl olan henüz güneşin batmamış (iftar vaktinin girmemiş) olmasıdır. Orucunu açan kişi de zaten güneşin batmadığını düşünmektedir. Dolayısıyla kişi henüz güneş batmamışken iftar etmiş olur ki bu da hem kazayı hem kefareti gerektirmektedir.

Tabi bu husus kişi Ramazan ayının orucunu bozmuş olduğu taktirdedir. Eğer bu suret Ramazan ayı orucunda değil de başka bir surette (nafile veya kaza oruçları gibi) gerçekleşirse o kişiye kaza gerekir, kefaret gerekmez. Zira kefaret sadece Ramazan orucuna mahsustur.

Ancak bu kimse orucunu açsa ve daha sonra iftar ettiği anda güneşin batmış olduğunu anlasa üzerine herhangi bir şey gerekmez. Zira bu durumda oruca muhalif bir iş yoktur. Bununla beraber bu gibi durumlarda ihtiyatlı davranılmalı ve bir müddet beklenilmelidir.[1]

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yayınevi, 361; İbni Abidin, Reddü’l-Muhtar, Darü’l Fikr, II, 406.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Oruçlunun delirmesi, delirmiş olan birinin oruç tutması gerekir mi? Deliler oruç tutar mı? Delirmiş olan kimsenin ibadeti.

Deli Kimsenin Orucu | Oruçlunun Delirmesiyle Alakalı Hükümler

Deli, Ramazan ayı içerisinde iyileşse geçmiş günleri kaza etmesi gerekir mi? Deli olan kişi Ramazan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir