Bir Erkek, Halasının Kızıyla Evlenebilir mi?

Kitap (Kur’an) ve sünnette evlenilmesi haram olan kimseler beyan edilmiştir ve bu kimseler içerisinde halanın kızı bulunmamaktadır.[1] Dolayısıyla halanın kızıyla evlenmek caizdir. Ancak tercih sadedinde içerisinde bulunan örfe müracaat edilmesi güzel olacaktır.

Teyze kızı ve hala kızı gibi akrabalarla evlilik yapılacaksa evlenecek kişilerin birbirleriyle süt kardeşliği ya da sütten doğan herhangi bir münasebetleri bulunmamasına dikkat edilmelidir. Zira böyle kişilerde süt münasebeti olması ihtimal dâhilindedir.

[1] Mevsılî, el-İhtiyâr li Ta‘lîli’l-Muhtâr, Mektebetü’l-Halebî, III/84-88.

Hakkında Mustafa Şekerci

Mustafa Şekerci, 1992 yılında İnebolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başlamadan ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Lisenin son yıllarında Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri (kuddise sirruhu) ile tanıştı ve ona intisap etti. Marmara Üniversitesi Matematik bölümünde kısa süre bulunduktan sonra üniversiteyi bırakıp medrese tahsiline başladı. Beş yıllık temel İslamî eğitimin ardından tekâmül medresesinde eğitim gördü ve icazet aldı. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirdi. Tekâmül eğitiminden sonra İsmailağa Dergisi bünyesinde editörlük ve yayın kurulu üyeliği vazifeleri yaptı. 2018 yılında kurulan Alem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği‘nin kuruluşunda, kurucu başkan olarak yer aldı. Halen dernek başkanı olan Mustafa Şekerci, Alem-i İslam Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesinde müderrislik yapmaktadır. Bunun yanında 2020 yılında, Dini Soruların Cevap Kapısı sloganıyla kurulan Meşihat sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Mustafa Şekerci‘nin ilmî ve fıkhî yazıları Meşihat sitesinde yayınlanmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Üvey anne kimdir? Üvey anne ile evlenmek caiz midir? Evlenilmesi haram olanlar kimlerdir? Akraba evliliği caiz mi?

Üvey Anne ile Evlenilir mi? | Üvey Anneye Nikah Düşer mi?

İslam dinine göre evliliği haram kılan sebeplerden biri de evlilik sebebiyle doğan akrabalıklardır. Baba ve dedelerin eşleri de bu bağlamda evliliği haram kılınan kimselerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir