Hanefi mezhebine göre namaz içinde elleri kaldırmak caiz midir?

Hanefi mezhebine göre iftitah tekbiri haricinde namaz içinde elleri kaldırmak mekruhtur.[1]

İmam Muhammed “Asl” isimli eserinde şöyle demiştir: Bir adam namaz kıldığında rukûya giderken, secdeya giderken, başını rükûdan kaldırınca ya da başını secdeden kaldırınca ellerini kaldırır mı? El-cevap; İftitah tekbiri dışında bunlardan dolayı namazda elini kaldırmaz.

Bu husustaki nakli delil, Tahavi’nin senediyle beraber Esved’den nakletmiş olduğu şu hadistir: “Ben Ömer b. Hattab’ı iftitah tekbiri alırken ellerini kaldırdığını, daha sonra (namaz içinde tekrar) kaldırmadığını gördüm.[2]

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin yay. s.297.

[2] Bahrullah b. Sabri er-Rizevî, el-Münbiü’l-Hâdi-İla-Tahkik-i Mevzi’i’l-Eydi, Mektebetü’l-Âlemi’l-İslami, s.10.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Namaz nasıl kılınır? namazda kişinin elbisesiyle oynaması, namaz adabı, namaz kılarken nelere dikkat edilmeli? namazın edepleri.

Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.” buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir