Pazar , Haziran 20 2021

Kunut duasını okumayı unutan kişi sehiv secdesi yapmalı mıdır?

Sehiv secdesi, namazın son oturuşunda namaz içerisindeki hataları telafi etmek maksadıyla yapılan, iki secdeden ve bir oturuştan ibarettir. Sehiv secdesini gerektiren hatalar şunlardır: Namaz içerisinde yapılması farz olan bir fiilin geciktirilmesi, yerine getirilmesi vacip olan bir fiilin ise terki ve geciktirilmesidir.

Sehiv secdesini gerektiren haller nelerdir?

Vitir namazında kunut duasını okumak Hanefi mezhebine göre vaciptir. Kunut duasını okumayı unutan ve namaz içerisinde unuttuğunu hatırlayan kişi, sahih olan görüşe göre kunut duasını okumak için kıyama dönmemelidir. Dönecek olsa dahi hüküm değişmeyecektir. Kunut duasının unutulmasında vacip olan bir fiil terk edildiği için sehiv secdesi yapmak yeterli ve gerekli olacaktır. [1]

[1] Merğınani, el-Hidaye, Mektebetü’l-Büşra, I/248; İbrahim Halebi, Halebi Sağir, Şifa yay, s.458.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Başı açık namaz kılınır mı? yalnızken başı açık namaz kılınır mı? unutarak başı açık namaz kılmak. Namazda başı açık olabilir mi?

Erkeklerin Başı Açık Namaz Kılmalarının Hükmü Nedir?

Bizleri bunca nimetler ile donatan yüce Rabbimiz, kadınlara örtüyü emrettiği gibi erkeklerinde başlarının örtülü olmasını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir