Mesbuk (İmama İlk Rekâtın Rükûundan Sonra Uyan Kimse) Namazını Nasıl Tamamlar?

İmama ilk rekattan sonra uyan kimse, kıldığı namaza göre şu şekillerde namazını tamamlar:

Sabah veya Akşam Namazının İkinci Rekâtında İmama Uyan Kimse:

Sabah ve akşam namazlarında, kıraat cehrî (sesli) yapıldığı için bu rekâtlarda imama uyan kimse tekbirden sonra sükût eder, hiçbir şey okumaz. Selam verinceye kadar imama uyar, imam selam verince ayağa kalkıp ilk rekâtı kaza etmeye başlar. Sübhaneke, eüzü-besmele, Fatiha ve bir miktar daha Kuran tilavetinde bulunur. Sonra rükû, secde yapar ve oturarak namazını tamamlar.

Akşam Namazının Üçüncü Rekâtında İmama Uyan Kimse:

Üçüncü rekâtta imama uyan kimse, bu rekâtta cehrî kıraat mevcut olmadığı için sübhanekeyi okur ve teşehhüde kadar imama tabi olur. İmam selam verdikten sonra ayağa kalkar ve kaçırdığı ilk iki rekâtı kaza etmeye başlar. Birinci rekâtta sübhaneke, euzü-besmele, Fatiha ve bir miktar Kuran okur, rükû, secde yapar ve oturduktan sonra üçüncü rekâta kalkar. Besmele, Fatiha ve bir miktar Kuran daha okur ve aynı şekilde namazını tamamlar.

Dört Rekâtlı Bir Namazın İkinci Rekâtında İmama Uyan Kimse:

Kılmış olduğu namaz yatsı namazı gibi imamın sesli kıraatte bulunduğu bir namaz ise hiçbir şey okumaksızın imama selam verinceye kadar tabi olur. Eğer sesli kıraatte bulunulmuyorsa (öğle namazı gibi) sübhanekeyi okur. Her iki namazda da imam selam verdikten sonra ayağa kalkar; sübhaneke, euzü-besmele, Fatiha ve bir miktar daha Kuran okur. Rükû, secde yapar ve oturarak namazını tamamlar.

Dört Rekâtlı Bir Namazın Üçüncü Rekâtında İmama Uyan Kimse:

İmam sesli kıraatte bulunmadığı için önce sübhanekeyi okur ve imam selam verinceye kadar ona tabi olur. Selamdan sonra kaçırdığı iki rekât için tekrar kıyama durup sübhaneke, euzü-besmele, Fatiha ve bir miktar daha Kuran okur. Rükû, secde yapıp oturmaksızın tekrar ayağa kalkar. Ayakta besmele, Fatiha ve zammı sure okuyup rükû ve secde yaptıktan sonra oturarak namazını itmam eder.

Dört Rekâtlı Bir Namazın Dördüncü Rekâtında İmam Uyan Kimse:

Sübhaneke‘yi okur ve imam selem verinceye kadar ona tabi olur. Selamdan sonra kaçırmış olduğu üç rekâtı kaza etmek için tekrar ayağa kalkar; sırasıyla sübhaneke, euzü-besmele, Fatiha ve zammı sure okur. Bu rekâtta oturup tahiyyatta bulunduktan sonra ayağa kalkar; besmele, Fatiha ve bir miktar daha Kuran okur. Rükû ve secde yapıp oturmaksızın son rekât için tekrar kalkar.  Bu rekâtta besmele ve Fatiha okuyup rükû, secde yapıp oturarak namazını bitirir.[1]

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin yay, s.246; el-Fetâva’l-Hindiyye, Daru’l-Fİkr, I/91; İbni Nüceym, el-Bahru’r-Raik, DKİ, I/614.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

İslam dininde ve önceki dinlerde namaz ibadeti. Detaylı ve özet haliyle İslam'da namaz, şartları, vakitleri, türleri vb. konular

Namaz | İslam’da ve Diğer Dinlerde Namaz İbadeti

Namaz kelimesinin Arapça karşılığı “salât” olup sözlük anlamı dua etmek demektir. Arap şairler “salât” kelimesini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir