Mesbuk yanlışlıkla imam ile beraber selam verse ne olur?

Mesbuk, bir yanılmadan, unutmadan ötürü imam ile beraber selam verse namazı bozulmaz. Hatta kendisi o halde imama uyan bir kimse hükmünde olduğu için sehiv secdesi dahi yapması gerekmez. Çünkü cemaat olan kimse, kendi yanılmasından dolayı sehiv secdesi yapmaz. Selam verdikten sonra namazı bozacak başka bir şey yapmamış ise kalkar ve namazını tamamlar. Fakat selamdan sonra namazını bozacak bir hareket yapsa sözgelimi kıbleden göğsünü çevirecek olsa namazı bozulacaktır. [1]

[1] İbrahim el-Halebi, Halebî Sağîr, Dersaadet s.212.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Namaz nasıl kılınır? namazda kişinin elbisesiyle oynaması, namaz adabı, namaz kılarken nelere dikkat edilmeli? namazın edepleri.

Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.” buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir