Misvak Kullanmanın Hükmü Nedir? Misvak Nasıl Kullanılır?

Abdestte misvak kullanmanın hükmü sünnettir. Misvakın pek çok yararları ve sevabı vardır. Dişleri temizler, ağız kokusunu giderir, sağlığa yararlı olur. Bir hadis-i şerifte: “Misvak, ağzı temizleyici ve Rabbin rızasını kazandırıcıdır.”[1]buyurulmuştur. Diğer bir hadis-i şerifte de: “Eğer ümmetime güçlük vermeyecek olsaydım, her abdest için misvak kullanmalarını onlara emrederdim.[2]buyurulmuştur. 

Misvak bulunmaz veya kullanıldığında dişleri kanatırsa, onun yerine parmak kullanılabilir. Şöyle ki: Baş parmak ağzın sağ tarafına, şehadet parmağı da sol tarafına salınarak üst ve alt dişler ovalanır. Misvak kullanmak yalnız namazlara özgü değildir, kullanılması her zaman iyidir; çünkü temizliğe yardımcıdır. Kıl fırçaları kullanmak temizlik açısından faydalıdır. Ancak yukarıda da zikredildiği üzere misvağın fırça üzerine birçok meziyeti vardır.[3]

[1] Nesâi, (5).

[2] İbn Mâce (289).

[3] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yayınevi, 105; Şürünbülali, Merakı’l-Felah fi Şerhi Nuri’l-İzah, Daru’l-Kütübi’l-İlmiyye, 27.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Başın Neresi Mesh Edilir? | Başın Ne Kadarı Mesh Edilmelidir?

Başta mesh edilebilecek kısım; alında saç bitiminden ensede kulak hizasına kadar olan yerdir. Mesh başın dörtte birini kapladıktan sonra ön, arka, sağ veya sola yapılmasında bir fark yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir