Misvak Kullanmanın Hükmü Nedir? Misvak Nasıl Kullanılır?

Abdestte misvak kullanmanın hükmü sünnettir. Misvakın pek çok yararları ve sevabı vardır. Dişleri temizler, ağız kokusunu giderir, sağlığa yararlı olur. Bir hadis-i şerifte: “Misvak, ağzı temizleyici ve Rabbin rızasını kazandırıcıdır.”[1]buyurulmuştur. Diğer bir hadis-i şerifte de: “Eğer ümmetime güçlük vermeyecek olsaydım, her abdest için misvak kullanmalarını onlara emrederdim.[2]buyurulmuştur. 

Misvak bulunmaz veya kullanıldığında dişleri kanatırsa, onun yerine parmak kullanılabilir. Şöyle ki: Baş parmak ağzın sağ tarafına, şehadet parmağı da sol tarafına salınarak üst ve alt dişler ovalanır. Misvak kullanmak yalnız namazlara özgü değildir, kullanılması her zaman iyidir; çünkü temizliğe yardımcıdır. Kıl fırçaları kullanmak temizlik açısından faydalıdır. Ancak yukarıda da zikredildiği üzere misvağın fırça üzerine birçok meziyeti vardır.[3]

[1] Nesâi, (5).

[2] İbn Mâce (289).

[3] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin Yayınevi, 105; Şürünbülali, Merakı’l-Felah fi Şerhi Nuri’l-İzah, Daru’l-Kütübi’l-İlmiyye, 27.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Suların hükmü. Fıkıhta su çeşitleri. Mutlak ve mukayyed su nedir? hangi sularla abdest alınır? abdest alınabilir sular hangileri?

Hangi Sularla Abdest Alınabilir? Mutlak Su ve Mukayyed Su Nedir?

Temizliği emreden, temizliğin imanın yarısı olduğunu söyleyen pak dinimiz, temizliğin nasıl ve hangi şeylerle yapılacağını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir