Sünnet kaç yaşında yapılmalıdır?

Sünnet olmak İslam’ın şiarlarından biridir. Bir beldedeki insanların tümü bu şiarı terk edecek olurlar ise İslam devletinin o beldeye savaş açması meşru olur. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

Beş şey fıtrattandır (insanın yaratılış itibariyle ihtiyaç duyduğu şeylerdendir): Sünnet olmak, kasık kıllarını kesmek, koltuk altı tüylerini yolmak, tırnakları kesmek ve bıyıkları kısaltmak.Buhârî, Libâs, 61

Sünnet kaç yaşında yapılmalıdır” sorusunda mezhepler ihtilaf etmiştir. Hanefi mezhebinde tercih edilen görüş, anne babasının, çocuk buluğ çağına girmeden münasip bir zamanda bu işi yaptırmalarıdır. Şâfi mezhebinde ise çocuğu ilk yedi gün içinde sünnet ettirmek müstehaptır.[1]

Ezcümle: Ebeveynlerin çocuklarını buluğ çağına ermeden münasip bir yaşta sünnet ettirmeleri hem İslam’a hem de örfümüze uygundur.


[1] el-Mevsûatü’l-Fıkhiyyetü’l-Kuveytiyye, Vizâratü’l-Evkâf, XIX, 28; İbn Abidîn, Reddü’l Muhtâr, Dâru’l Fikr, VI, 751.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Kadınların pantolon giymeleri caiz midir?

Kadınların Pantolon Giymesi Caiz Midir?

Din-i Mübin-i İslam’ın, tüm Müslümanlara, hususiyetle hanımlara yüklediği vazifelerden biri de tesettürdür. Tesettür Arapça bir kelime olup sözlükte “örtünme, gizlenme” anlamlarına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir