Sünnet namazları kılarken aynı zamanda kazaya niyet edilir mi?

SORU: Kaza namazları olan bir kişinin sünnet namaz kılarken aynı zamanda kaza namazına da niyet etmesi caiz midir? Mesela öğle namazının ilk sünnetini kılarken aynı zamanda kazaya kalmış bir öğle namazımın kazasına niyet edebilir miyim?

CEVAP: Bir namazda iki niyet caiz değildir. Kişi niyetini tayin etmek zorundadır. Tayin edilmeden sadece namaz olarak niyet edilirse kılınan nafile namaz olur.[1] Hem sünnet, hem kaza borcu olarak niyet edilen bir namaz, kaza olarak da sünnet olarak da geçerli olmaz yani sahih bir namaz olmaz.

Kaza borcu olan kimseler Hanefi mezhebine göre hem kazalarını hem sünnet namazları kılmalıdırlar. Ancak kişi, “sünnet kılarsam kaza namazlarımı bitirmem mümkün değil” diyorsa o halde sünnet namaz kılmayıp, farzlardan arta kalan vakitlerinin tamamında kaza namazlarını kılabilir.


[1] İbn-ü Hümâm, Fethu’l-Kadîr, Dâru’l-Fikr, I/267

Hakkında Mustafa Şekerci

Mustafa Şekerci, 1992 yılında İnebolu’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına başlamadan ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. Lisenin son yıllarında Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri (kuddise sirruhu) ile tanıştı ve ona intisap etti. Marmara Üniversitesi Matematik bölümünde kısa süre bulunduktan sonra üniversiteyi bırakıp medrese tahsiline başladı. Beş yıllık temel İslamî eğitimin ardından tekâmül medresesinde eğitim gördü ve icazet aldı. Bu süre içerisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat bölümünü bitirdi. Tekâmül eğitiminden sonra İsmailağa Dergisi bünyesinde editörlük ve yayın kurulu üyeliği vazifeleri yaptı. 2018 yılında kurulan Alem-i İslam İlim ve Hizmet Derneği‘nin kuruluşunda, kurucu başkan olarak yer aldı. Halen dernek başkanı olan Mustafa Şekerci, Alem-i İslam Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk ve tek hadis hafızlığı medresesinde müderrislik yapmaktadır. Bunun yanında 2020 yılında, Dini Soruların Cevap Kapısı sloganıyla kurulan Meşihat sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Mustafa Şekerci‘nin ilmî ve fıkhî yazıları Meşihat sitesinde yayınlanmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Namaz nasıl kılınır? namazda kişinin elbisesiyle oynaması, namaz adabı, namaz kılarken nelere dikkat edilmeli? namazın edepleri.

Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.” buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir