Ezanın hükmü nedir?

Ezanın hükmü nedir?

Hanefi alimlerin çoğuna göre; ezan, erkekler için vacip kuvvetinde sünneti müekkeddir. Bazıları ise başlı başına bir vacip olduğunu söylemişlerdir. Hanefi mezhebi imamlarımızdan İmam-ı Muhammed’den (r.h) nakledilen bir rivayette;

“Bir belde ehli, ezanı terk etmeye dair karar alsalar onlarla savaşırım. Bir kimse ezanı kasten terk etse ona dayak attırır ve onu hapse atarım”

sözünün ezanın vacip olmasına delalet ettiğini söylemişler ve bu nakili delil olarak almışlardır. Fakat Hanife alimlerinin çoğunluğunun görüşü ise ezanın sünnet-i müekked olması yönündedir.[1]


[1] İbni Âbidin, Reddu’l Muhtar, I, 384; Şürünbülâlî, Meraku’l Felah, I, 78; Kâsânî, Bedâiu’s Sanâ’î, I, 147

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Namaz nasıl kılınır? namazda kişinin elbisesiyle oynaması, namaz adabı, namaz kılarken nelere dikkat edilmeli? namazın edepleri.

Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.” buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir