Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.[1] buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Kişinin az bir amelle üzerindeki elbiseyi çıkarması veya başındaki sarığı çıkarması veya böyle bir şeyi giyinmesi ya da başına sarması da mekruhtur. Bu işlem, ameli kesirle yapılırsa namaz bozulur.[2] Lakin namaz esnasında başından düşen takkesini tek eliyle alıp başına koyması güzel görülmüştür.[3]

Mesela bir kimsenin yanında cübbesi olduğu halde onu alıp üzerine giyinse sağını solunu düzeltip üstüne oturtsa, dışarıdan bakan kimse cübbe giyen adamın namazda olmadığına kâni olacağından dolayı bu kişinin namazı bozulur. Zira cübbe-şalvar giyinmek namazın amellerinden değildir. İşbu sebepten dolayı namazda huşuyu bozacak her türlü davranışlardan şiddetle sakınmak ve bu tür davranışları adet haline gitirmemek gerekir.

[1] Buhari, el-Camiü’s-Sahih, el-amel fi’s-Salah, 1216.

[2] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihâli, Yasin yay., s.300.

[3] Bilmen, a.g.e., s.301,302.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Sütre nedir? Kimlerin sütre kullanması gerekir? Namaz kılan kişinin önünden geçmenin günahı, namaz kılanın önünden geçmek

Sütre Nedir? | Sütrenin Şartları Nelerdir?

Sütre, sözlükte “örtü, perde” manalarına gelen bir kelimedir.[1] Fıkıh terimi olarak, namaz kılmak isteyen kişinin, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir