Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

Sehiv secdesi, yanılarak farzı geciktirmek veya vacibi terk etmek ya da geciktirmekten dolayı namazın sonunda yapılması gereken iki secde ve teşehhütten ibarettir. Şöyle ki; son oturuşta yalnız “tahiyyat” okunduktan sonra -kişi imam ise- sağ tarafa selam verir[1] -İmam değil ise- sağ ve sola selam verir. Sonra “Allahu Ekber” denilerek secdeye varılır ve üç defa “Sübhane Rabbiye’l-alâ” denir. Sonra “Allahu Ekber” denilerek kalkılır. Bir tespih miktarı beklendikten sonra tekrar “Allahu Ekber” denilir ve ikinci secdeye varılır. Yine üç kez “Sübhane Rabbiye’l-alâ” dedikten sonra “Allahu Ekber” denilerek kalkılır ve oturulur. Tahiyyat, salli-barik ve rabbena duaları okunarak önce sağ, sonra sol tarafa selam verilir. Böylece işlenen hatanın telafisi için vacip olan sehiv secdesi yapılmış olarak namaz tamamlanmış olur.[2]

[1] Hanefi mezhebinde sehiv secdesinin yapılışında kişinin imam olup olmaması arasında fark gözetilmiştir. Şöyle ki imam olduğu zaman sadece sağ tarafa, imam olmadığı vakit her iki tarafa selam vermesi gerektiği söylenmiştir. Bunun sebebi kişi imam olduğu vakit sehiv secdesinde her iki selam verirse cemaatin dağılma ihtimaline binaen imamın sadece sağa selam verip o şekilde sehiv secdesini yapması gerektiği ifade edilmiştir.

[2] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin yay, s.249.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Namaz nasıl kılınır? namazda kişinin elbisesiyle oynaması, namaz adabı, namaz kılarken nelere dikkat edilmeli? namazın edepleri.

Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.” buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir