Sıcak havalarda gömleksiz namaz kılınır mı?

Havaların sıcak olması gibi sebepleri bahane ederek erkeklerin üstlerinde başka bir şey olmaksızın gömleksiz namaz kılmaları mekruhtur.[1] Çünkü bunda ihmalkarlık, tembellik ve edepsizlik vardır.

Erkek için namaz kılarken müstehab olan üç kıyafet vardır; izar (peştamal, şalvar), gömlek ve sarıktır. Kadınlar için ise baş örtüsü, gömlek ve mikna’a denilen baştan aşağı sarkıtılan ve kültürümüzde namaz başörtüsü denilen şeydir.[2]

[1] Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, Yasin yay. s.300.

[2] Şürünbülâlî, Meraki’l-Felah, Mektebet’ü-Dari’d-Dakkak, s.285.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Namaz nasıl kılınır? namazda kişinin elbisesiyle oynaması, namaz adabı, namaz kılarken nelere dikkat edilmeli? namazın edepleri.

Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.” buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir