İmamlık Yaparken Abdesti Bozulan Kimse Ne Yapmalıdır?

İmamlık yaparken abdesti bozulan kimse geri çıkar ve yerine arkasında imamete uygun olan birisini geçirir[1]. İmam namazı tamamlamaktan aciz kaldığı zaman yerine cemaatten başkasını geçirmesi caizdir. Nitekim Ebu Bekir (radıyallahu anh) mescitte imamette iken Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) sesini işitince “Allah’ın (celle celaluhu) ve Rasülünün (sallallahu aleyhi ve sellem) önüne geçmeyin.[2] ayetinden sebep imamlıktan aciz kalmış ve kendisi geri çekilip Allah Rasülü (sallallahu aleyhi ve sellem) imamlığa geçmiştir. Bu olay imamken namazı tamamlamaktan aciz kalan herkes hakkında, yerine cemaatten birisini geçirmesinin cevazı hususunda asıl olmuştur.[3]

Abdesti bozulan imam, abdest aldıktan sonra eğer ikinci imam namazı bitirmemişse ona uyar, bitirmişse kendisi kaçırdığı rekât(lar)ı kaza eder. Birinci imam, yerine birisini geçirdikten sonra kendisi artık cemaatten bir kimse hükmünde olur ve muktedinin (imama uyan kimse) yapması gerekenleri yapar.[4]

[1] Lahik olabilmenin şartları için lütfen bakınız: https://mesihat.com/lahik-olmanin-sartlari-nelerdir/

[2] Hucurat (10).

[3] Serahsi, el-Mebsut, DKİ, I/325.

[4] Serahsi, el-Mebsut, DKİ, I/329.

Hakkında MEŞİHAT

Dini soruların cevap kapısı. İslam'a dair tüm sorularınızı Whatsapp aracılığıyla bize sorabilir; arama kısmından sitemizdeki yüzlerce cevaba ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Namaz nasıl kılınır? namazda kişinin elbisesiyle oynaması, namaz adabı, namaz kılarken nelere dikkat edilmeli? namazın edepleri.

Namazda Kişinin Elbiseleriyle Oynamasının Hükmü Nedir?

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Namazda meşguliyet vardır.” buyurmuştur. Bu sebeple bir kimse namaza durduğu zaman sağıyla veya soluyla meşgul olmak yerine sadece namazla meşgul olmalıdır. Buna binaen Hak Teala’nın huzurundayken gereksiz yere elbise ve azalarla oynamak mekruh sayılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir